Zákony by neměly být politikum

Komentář předsedy AČTO Zdeňka Juračky: Politická scéna v naší zemi je rušná a značně nepřehledná. Orientovat se v ní je pro většinu lidí složité a často nepochopitelné, a to nejen pro ně, ale i pro takového „postaršího politického kozáka„ jako jsem já. Stačí uvést dva příklady, které se nás, tedy členy a přátele AČTO, jako protagonisty všeho českého, v současné době bezprostředně dotýkají.

Prvním z nich jsou obstrukce pravice s přijetím zákona o EET. Jsem odjakživa pravicovým voličem a vždy jsem měl představu, která v určité době byla dokonce realitou, že pravice skutečně podporuje podnikání a podnikatele. V této době to však zřejmě neplatí. Ve sněmovně se preferují osobní půtky pro zviditelnění vyvolených (byť někdy alespoň zábavné), než diskuse s podnikateli na téma dopadu nové či novelizované legislativy do podnikatelské sféry. A tak my, ne zrovna malý vzorek českých podnikatelů, s úžasem pozorujeme, jak se potápí tento zákon, který sice není dokonalý, ale jako jediný v současné době z větší části řeší narovnání podmínek pro podnikání v maloobchodě.

Druhým příkladem je dlouhodobě připravovaná a diskutovaná novela zákona o významné tržní síle. Že se z tohoto zákona stalo politikum je škoda, neb národ, v tomto případě reprezentovaný malým a středním podnikáním již na rozdíl od politiků pochopil, že je skutečně nezbytné částečně regulovat trvale narůstající významnou tržní sílu zahraničních obchodních řetězců, které za dobu své expanze překročily nečekaných 60 % podílu na prodeji potravin u nás. Když po všech patáliích projde zákon prvním čtením, najde se iniciativní poslanec, kterému se zdál zákon „málo tvrdý“, a tak těsně před druhým čtením, aby nebyla šance narušit jeho snahu vyniknout oponenturou ze strany odborné veřejnosti, tam doplní odstavce, které z tohoto zákona, kterému se říká bič na řetězce, udělal bič na české nákupní aliance. Znám několik podobných zákonů takto poslanci „vylepšených“. Co se s tím dá dělat? Snad trochu krotit nadměrné sebevědomí těchto našich zastupitelů a možná je i požádat o trochu pokory snížit se k tomu, abych svůj možná i dobrý záměr napřed konzultoval s profesionály. My jsme tuto službu nabízeli a nabízíme.

Tak tedy, vážení přátelé. Přejme si do Nového roku, kromě obchodních úspěchů v našich prodejnách, zdraví, pohodu i uvážlivější poslance, kteří budou dvakrát měřit, než jednou nerozumně říznou.