Zákaz dvojí kvality by měl platit u veškerého zboží, navrhuje ministerstvo průmyslu

Stát by měl v budoucnu zakázat prodej veškerého zboží, které se bude nabízet s rozdílnou kvalitou ve stejném obale. Ministerstvo průmyslu a obchodu předloží návrh novely zákona, kterým se připojí k návrhu ministerstva zemědělství, jež chce tuto praktiku zakázat u prodeje potravin pod pokutou 50 milionů korun. Výše pokuty, která bude u zbytku zboží, zatím není vyjednaná, řekl po jednání s obchodními řetězci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) minulý týden informoval o tom, že jeho úřad předloží novelu zákona o potravinách, podle níž bude na český trh zakázáno uvádět potraviny označené totožně jako potraviny dodávané na trh v jiném členském státě, pokud budou mít odlišné složení nebo vlastnosti.

Nyní by měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) předložit legislativní návrhy i samy obchodní řetězce k novele, kterou bude předkládat Havlíčkův resort. Oba návrhy by se tak měly projednávat najednou. Další schůzku se zástupci řetězců už nad konkrétní legislativní úpravou by chtěl mít Babiš zhruba do deseti dnů.

Premiér dodal, že zatím není v silách Česka donutit nadnárodní výrobce, aby dodávali na všechny evropské trhy stejné zboží.

Předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev, provozujícího obchody pod značkou COOP, Pavel Březina se však obává toho, že nová legislativa nepřinese represe výrobcům, kteří zboží různé kvality produkují, ale jenom obchodníkům, kteří budou muset porovnávat tuzemské a zahraniční zboží.

„Z pohledu venkovského maloobchodu považuji za zcela nesmyslné, aby odpovědnost za kvalitu zboží nesl výhradně obchodník. Představme si malou vesnickou prodejnu paní Horáčkové, která by měla nést odpovědnost za to, že třeba Coca-Cola dodala do jejího koloniálu nápoj s umělým sladidlem místo cukru,“ sdělil Březina.

Podle Havlíčka navíc ministerstvo zvažuje novelizaci zákona o významné tržní síle, přikázalo by se jí lokálním distributorům, aby dovolili nákup zboží českým obchodníkům i u svých mateřských společností v zahraničí.

Dvojí kvalita potravin

„Klíčové jsou dvě věci. Pokud existuje několik variant výrobků, aby byly vždy v rozdílných obalech a bylo poznat, že to jsou skutečně jiné výrobky. A aby české obchody mohly nakoupit kteroukoliv z existujících variant, tedy aby mohly dovézt třeba i tu ,německou kvalitu‘ a nebyly nuceny českým distributorem zahraniční značky prodávat jen verzi určenou pro Českou republiku,“ říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

A to podle něho zvládneme i změnou české legislativy. „Konkrétně změnou zákona o významné tržní síle, který v sobě jednoznačně stanovil, že to je nekalá obchodní praktika, pokud distributor nebo výrobce nedovolí přivézt zahraniční variantu. A tomu se může věnovat český antimonopolní úřad, může to pokutovat, protože to je porušování práva hospodářské soutěže,“ vysvětluje Prouza.

Zástupci řetězců si přejí změnu evropské legislativy

Zástupci řetězců v pondělí přišli na jednání s výzvou, ve které mimo jiné uvádějí, že by si přáli ještě větší změny evropské legislativy. Mimo jiné chtějí připravit návrh povinnosti pro všechny výrobce, aby museli zveřejňovat na digitální celoevropské platformě složení všech verzí svých výrobků.

„Taková databáze umožní jednoduchou veřejnou kontrolu toho, které potravinářské či drogistické koncerny vyrábějí různé verze jedné značky, a bude možno porovnat, zda občané střední a východní Evropy mají k dispozici stejně kvalitní výrobky jako zákazníci v západní Evropě,“ navrhují obchodníci.

Český stát těmito kroky reaguje na hlasování europarlamentu. Poslanci schválili v polovině dubna směrnici, která má chránit spotřebitele před zavádějícími a nekalými praktikami zejména v on-line prostředí. K požadovanému zákazu dvojí kvality výrobků ale nevede, což čeští europoslanci kritizovali.

„Evidentně evropská legislativa, tak jak byla přijatá, nedává dostatečný nástroj pro prosazování toho, aby se dvojí kvalitě zabránilo,“ míní i ředitel Sdružení českých spotřebitelů Libor Dupal. Kolika potravin se to ve skutečnosti týká, je však podle něho téměř nemožné zjistit, protože je těžké vymezit, co je v určitém konkrétním případě dvojí kvalita.

„Ta směrnice je tak vágní, že vlastně legalizuje dvojí kvalitu. A nedokážu si představit, jaká opatření můžeme na národní úrovni přijmout, aby to nebylo považováno za technickou překážku obchodu. Ale souhlasím s panem prezidentem Svazu obchodu, téma není jen otázkou potravin, ale obecnou. Jsem překvapen, že toto opatření se má zapracovat do zákona na ochranu potravin, ale přitom patří do zákona na ochranu spotřebitele a bude platit jak pro nepotraviny, tak potraviny, “ dodává Dupal.

Článek z 7. 5. 2019 převzat z webu ČT 24.