Zájem o tradiční trh roste

PRAHA – Účast dvou ministrů, řada zajímavých přednášek o zdravých a kvalitních potravinách, možnostech českých obchodníků čelit konkurenci nadnárodních řetězců či bouřlivá diskuze o zavedení zákona o elektronické evidenci tržeb. To vše a mnoho jiného představil již 15. kongres českého tradičního trhu Samoška, který se tentokrát konal v Čestlicích u Prahy a Asociace českého tradičního obchodu, jež poskytla kongresu záštitu, byla opět u toho.

Červnový kongres Samoška prokázal, že o tradiční trh zájem konečně vzrůstá, což mimo jiné dokládá účast a vystoupení ministra zemědělství a ministra financí při zahájení akce, jež je určena výhradně nezávislým obchodníkům. To ostatně trefně komentoval i Zdeněk Juračka, předseda AČTO, jenž svým projevem kongres oficiálně zahájil a opětovně upozornil, že český obchod nejsou jen řetězce, ale i tradiční české prodejny. Co už bylo méně pozitivní zprávou pro tradiční trh je fakt, že ačkoliv AČTO sdružuje na 7 000 nezávislých prodejen a má tak cca 23% podíl na českém maloobchodě, nebyl na Valné hromadě Svazu obchodu a cestovního ruchu zvolen zástupce AČTO do představenstva Svazu. To není dobrá zpráva ani pro AČTO, ani pro celý český obchod. Na druhou stranu však AČTO získává na trhu stále silnější postavení, což dokládá fakt, že je připomínkovým místem legislativy a relevantním a respektovaným partnerem pro odbory i ministerstva. Stranou nezůstává ani mediální zájem.

Přítomní obchodníci ocenili i následující program. Ať už to byla přednáška Petra Havlíčka, známé ho z TV pořadu Jste to, co jíte, o zdravých potravinách, Vladimíra Bystrova z agentury Bison&Rose, který dal cenné tipy na to, jak zákazníkům připomenout, že čeští obchodníci mají rádi Česko odjakživa, na rozdíl od řetězců či vystoupení Miroslava Koberny, ředitele Potravinářské komory, jenž uvedl na pravou míru mnohé o zájmu zákazníků o kvalitní potraviny. Velmi úspěšný byl i odpolední blok, kde dostaly prostor příběhy úspěšných obchodníků či blok věnovaný zákonu o elektronické evidenci tržeb.