Třetí automatická prodejna v ČR otevřena, tentokrát v Ústí nad Orlicí

Skupina Coop otevřela v Ústí nad Orlicí již třetí automatizovanou prodejnu v Česku. Další budou brzy následovat, na tento styl nakupování si zákazníci rychle zvykají a obchodníkům se vyplácí. Ještě v tomto roce hodlá společnost zprovoznit automatický obchod v Lipně nad Vltavou a Berouně.

Skupina Coop pokračuje v otevírání automatických prodejen, kde lze nakupovat 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Po Strakonicích a Českém Krumlově se nyní dočkali i zákazníci v Ústí nad Orlicí. Nový obchod je doplněn o výdejnu zboží z e-shopu a kavárnu.

„Měli jsme určité obavy, zda lidé novinku přijmou. Úspěch u doposud otevřených obchodů nás příjemně překvapil. Už nyní proto připravujeme další prodejny tohoto typu, do konce roku bychom chtěli zprovoznit další dvě,“ komentuje otevření v pořadí již třetího automatického obchodu Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu Skupiny Coop.

Automatické prodejny přináší vyšší tržby

Automatické obchody už vyzkoušeli tisíce zákazníků a jejich tržby po zavedení nové technologie vzrostly podle statistik v průměru o deset procent, přitom tento způsob prodeje šetří část mzdových nákladů spojených s delší otevírací dobou a přináší zcela nový komfort.

Nenaplnily se také částečné obavy z vyššího množství krádeží nebo případů vandalismu. Použitá technologie totiž zákazníky spolehlivě identifikuje a na rozdíl od běžného provozu je případný nepoctivý zákazník velmi jednoduše dohledatelný. Automatické obchody jsou vybaveny kamerovým systémem a navíc napojeny na pulty centrální ochrany.

Obchody Coop, které přecházejí na automatický režim, jsou typicky umístěné v centrech menších měst a tedy v pěší dostupnosti místních obyvatel, nebo třeba turistů, jak je tomu v případě Českého Krumlova. „Pro zákazníky představuje obrovskou výhodu si kdykoliv jednoduše zaběhnout pro nějakou zapomenutou položku. Samozřejmě se velmi často v nočním režimu prodává také alkohol, sladkosti a další pochutiny. Výjimkou však nejsou ani velké nákupy za tisíce korun. Zvýšený provoz pozorujeme o víkendech a státních svátcích. Díky našemu konceptu se zákazníci nemusí přizpůsobovat obchodu, ale obchod se přizpůsobuje jim,“ vysvětluje Lukáš Němčík.

Automatickému režimu se přizpůsobuje sortiment

Automatické obchody Coop fungují během standardní otevírací doby jako běžné obchody, mimo tuto dobu pak už jen v automatickém režimu. Tomu je částečně přizpůsoben i sortiment potravin, který zahrnuje více baleného zboží, ale i třeba luxusnější alkohol. Podle vedení řetězce pro tradičněji zaměřené zákazníky tak nenastává žádná změna. „Mnozí zákazníci si přes den od personálu nechají vysvětlit, jak automatický obchod funguje a pak už si chodí nakupovat sami. To se týká třeba i řady starších lidí,“ doplňuje Lukáš Němčík.

Základem pro možnost nakupovat v automatickém obchodě je užívání bankovní identity, tu dnes má prakticky každý, kdo využívá služeb internetového bankovnictví. V roce 2021 využilo v různých situacích bankovní identitu více než 700 tisíc uživatelů, díky ní systém pozná i nezletilé. Těm neumožňuje vstup do prodejny a zabraňuje jim tak v nákupu alkoholu či tabákových výrobků. Kromě bankovní identity pak potřebuje zákazník už jen speciální aplikaci. Samotný nákup probíhá prostřednictvím samoobslužné pokladny.

Specialitou je prodej od místních dodavatelů

Obchod v Ústí nad Orlicí je středně velká samoobsluha v blízkosti nádraží a centra města. Její specialitou bude podle Miloslava Hlavsy, ředitele Konzumu, obchodního družstva v Ústí nad Orlicí, také prodej potravin od místních dodavatelů. Zákazníci se tak mohou těšit například na pivotéku řemeslných pivovarů či mléčné výrobky, ovoce a zeleninu z blízkých farem.

„Chceme poskytnout zákazníkům na jednom místě maximum služeb. Proto bude součástí nově zrekonstruovaného obchodu i malá kavárna, nebo výdejna zboží objednaného přes náš e-shop. Také ta bude využitelná 24 hodin denně,“ vysvětluje Miloslav Hlavsa. Nedaleko od nového obchodu již Konzum, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí, provozuje i automatickou benzínovou pumpu.

Ještě v tomto roce hodlá Coop otevřít automatický obchod v Lipně nad Vltavou a Berouně. V případě obchodu v Lipně nad Vltavou půjde již o obchod o velikosti standardního supermarketu. Od otevření obchodu v turisticky atraktivní lokalitě lipenské přehrady si Coop slibuje kromě samotného obchodního úspěchu i výrazné rozšíření povědomí o službě mezi novými zákazníky.