Stravenkový paušál přináší řadu výhod

Od nového roku došlo zavedením stravenkového paušálu k rozšíření možnosti čerpat příspěvek na stravu. Zaměstnanci i zaměstnavatelé tak nyní mají šanci využít nový, výhodnější benefit. V čem je stravenkový paušál výhodnější než papírové či elektronické stravenky?

Předností má nový zaměstnanecký benefit celou řadu. Nejen, že skýtá zajímavou alternativu pro ty, kteří nejsou se stravenkami spokojeni, ale též otvírá možnost čerpat příspěvek na stravu dalšímu milionu zaměstnanců, kteří až dosud žádný takový benefit nečerpali. Zaměstnanec už nemusí hlídat, aby mu stravenka nepropadla a nemusí řešit, že za běžného fungování téměř třetina restaurací stravenky vůbec nepřijímá. Ročně přitom v ČR propadnou stravenky za více než 100 mil. Kč, které se stávají čistým příjmem stravenkových firem. Naopak nyní, při dlouhodobém omezení služeb, mohou lidé paušál využít k nákupu potravin.

Pokud jde např. o řemeslníky, kteří často mění místo výkonu činnosti, je pro ně mnohem praktičtější hotovost než stravenka, kterou mnohdy nemají možnost uplatnit k nákupu teplého obědu, čímž se účel stravenky vytrácí. A podobné je to třeba i v případě zaměstnance malé prodejny v obci, kde často nemusí být žádné stravovací zařízení. Pracovník si tak za hotovost nakoupí suroviny a uvaří si doma.

Zaměstnanec pouze získá

Možnost zavést stravenkový paušál ocenili i zaměstnavatelé, kteří uvítali výrazné zjednodušení. „Stravenkový paušál jsme zavedli ihned, jak to bylo možné. Zaměstnanci tím pouze získají, nehrozí jim, že stravenky ztratí, nechtěně znehodnotí, nebo jim dokonce na konci roku propadnou. Paušál má přidanou hodnotu i pro zaměstnavatele. Není s ním spojena výrazná administrativní zátěž jako jsou objednávky, skladování, distribuce, z paušálu neplatíte žádnou provizi stravenkové firmě. Totéž platí i pro obchodníka, který stravenky akceptuje, navíc neúvěruje stravenkovou firmu, neboť mu jsou stravenky proplaceny 20 až 50 dní po uskutečnění nákupu. Z těchto i dalších důvodů zavedlo stravenkový paušál nejen naše družstvo, ale i já ve své prodejně," sdílí svou zkušenost Jiří Štorch, předseda představenstva družstva ESO Market a majitel prodejny potravin ve Štětí.

Krize stravenek

Zaměstnavatelům i podnikatelům, kteří se rozhodnou na stravenkový paušál přejít, poklesne nejen administrativa a odpadnou náklady na poplatky a provize stravenkovým společnostem, ale zároveň jim zůstává daňové zvýhodnění. To si nyní mohou se stravovacím paušálem dovolit i malé firmy nebo živnostníci s jedním nebo dvěma zaměstnanci.

Další předností paušálu je skutečnost, že u nich zásadně odpadá nutnost kontroly, zda zaměstnanec peníze utratil za oběd v restauraci, nehledě na to, že ani u stravenek se nedá zcela ohlídat, zda je lidé opravdu utratí za stravu. „Stravenky byly v krizi už před pandemií, kdy se jich nejméně polovina utrácela v obchodě a nikoliv za teplý oběd. Navíc se výrazně zvedly denní limity, takže lidé mohou utrácet vysoké částky a stravenky určené na celý měsíc vyčerpat během několika málo nákupů. K čemu tedy mít druhou měnu ve státě, která živí především stravenkové firmy, když je možné přejít a využít méně problematický finanční benefit v podobě paušálu,“ ptá se Pavel Březina, předseda Asociace českého tradičního obchodu.

Klasické stravenky, pro mnoho zaměstnavatelů i zaměstnanců nevýhodné, tak nalezly zajímavou a vítanou alternativu.