Setkání AČTO s generální ředitelkou IRE

PRAHA – Zástupci Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) jednali o možné spolupráci s organizací Independent Retail Europe (IRE), která sdružuje nezávislé obchodníky z celé Evropy. Během setkání s Else Groen, generální ředitelkou IRE, obě strany deklarovaly zájem o bližší spolupráci, neboť v mnoha otázkách nalezly společnou řeč.

Generální ředitelka IRE přijela do Prahy na pozvání Zdeňka Juračky, předsedy AČTO, aby představila činnost, cíle a možnosti spolupráce, které evropská organizace nabízí. IRE je vedle EuroCommerce druhou největší evropskou organizací, která sdružuje obchodníky a bojuje za jejich zájmy. Hlavním posláním IRE je na evropské úrovni zastupovat především nezávislé obchodníky, tedy ty, které v České republice sdružuje právě AČTO. I z toho důvodu Else Groen konstatovala: „Spojuje nás už samotný vznik našich organizací, neboť IRE i AČTO vznikly ze stejného důvodu,“ říká generální ředitelka Groen. „V žádné z evropských zemí nechtějí hrát nezávislí obchodníci druhé housle. Chtěli jsme vůči evropské legislativě jednat na přímo, naše zájmy jsou mnohdy jiné než u nadnárodních korporací. Ty společné hájíme prostřednictví SOCR,“ dodává k poslání IRE Else Groen. O tom, že je situace stejná i v ČR, ji ujistil i předseda AČTO Juračka.

„Velmi si vážíme toho, že IRE projevilo zájem o užší spolupráci s AČTO,“ ujistil Zdeněk Juračka a dodal, že „vzájemnou spolupráci považujeme za velmi prospěšnou, a to nejen z důvodu výměny zkušeností a přenášení dobré praxe, ale také proto, že si plně uvědomujeme nutnost postupovat jednotně vůči evropské legislativě, která na nezávislé obchodníky mnohdy klade nesplnitelné či příliš byrokratické požadavky.“ I v tomto bodě se shodl s ředitelkou Groen, která navázala ujištěním, že „zájem IRE patří jednotlivým nezávislým obchodníkům i jejich asociacím, které je sdružují. Pokud se daří jednotlivcům, pak se daří i zastřešujícím organizacím“. Zástupci AČTO se v mnoha bodech s ředitelkou IRE shodli a tak bylo jen přirozené, že Else Groen pozvala představitele Asociace k dalšímu jednání na představenstvo IRE, které bude zasedat v červnu v italském Milánu.