„O nás, bez nás,“ říkají tradiční obchodníci k iniciativě ministerstva průmyslu na rozšíření možnosti platit kartou v malých prodejnách

Praha, 25. 2. 2019 – Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) vítá iniciativu MPO na zpřístupnění plateb kartou v menších obchodech. Nechápe však, z jakého důvodu se toto děje bez účasti AČTO, jakožto de facto jediného a největšího zástupce českých nezávislých obchodníků, provozujících zejména malé venkovské prodejny.

Na půdě Ministerstva průmyslu a obchodu bylo 20. února podepsáno memorandum o spolupráci při posilování a podpoře bezhotovostní ekonomiky. Toto se má výraznou měrou vztahovat na venkovský obchod, zejména pak nejmenší prodejny. Signatáři memoranda jsou Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Hospodářská komora ČR, Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR a společnost Mastercard. Kupodivu však k celému plánu a podpisu memoranda nebyla přizvána Asociace českého tradičního obchodu, která sdružuje a zastupuje na 7 000 nezávislých českých obchodníků, kteří své prodejny provozují především v menších městech a na venkově. A právě na takové obchodníky cílí uvedená iniciativa.

„Je to jako dělat narozeninovou oslavu, na kterou jste zapomněli pozvat oslavence,“ říká k iniciativě MPO Zdeněk Juračka, prezident AČTO. „Nevím, co je účelem, ale chtít pomáhat malým obchodníkům bez jejich účasti na celém projektu je poněkud zvláštní. Iniciativu ministerstva samozřejmě vítáme, ostatně jako každý projekt, který dokáže zlepšit život našich obchodníků,“ doplnil Zdeněk Juračka.