Ministr Brabec odmítl zálohování PET lahví. Chce vylepšit dnešní systém
17. leden 2020
Plošný systém zálohování PET lahví Česko podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) zavádět nebude. Současný systém sběru je podle něj funkční a díky němu země plní evropské cíle. Chce ho ale dál ve spolupráci s výrobci a Svazem měst a obcí rozvíjet.
„Nevidíme důvod, proč zavádět drahý systém zálohování,“ prohlásil ministr životního prostředí Richard Brabec u příležitosti dokončení balíčku nové odpadové legislativy. Podle něj by stát zaplatil za vybudování systému několik miliard korun a je podle něj vhodnější vylepšovat stávající systém sběru PET lahví spolu s výrobci a obcemi.
Iniciativa Zálohujme, která zálohování PET lahví prosazuje, však oponuje. „Není pravda, že stát by zaplatil několik miliard korun – tíže nákladů zálohového systému má být na výrobcích nápojů,“ uvedla pro Seznam Zprávy její zástupkyně Andrea Brožová.
Podle Brabce žádný zákon nebrání možnosti zálohování. Jeho zavedení státem ale považuje za zbytečný a riskantní krok.
Brabec dále uvedl, že se ministerstvo bude zabývat tzv. ekomodulací, kdy se ekonomicky zvýhodní způsoby balení, které jsou šetrnější k životnímu prostředí – budou lépe využitelné nebo budou mít delší životnost. Takové výrobky budou podle něj zvýhodněné. Tím chce ministerstvo výrobce a dodavatele motivovat, aby uvažovali o ekologickém aspektu, řekl. Jedním z výrobků, který by mohl být takto zvýhodněn, je průhledná PET lahev. Pracovní skupiny by měly podle Brabce letos připravit konkrétní náplň ekomodulace.
„MŽP neustále mluví o (ne)zálohování PET lahví a upozaďuje tak problém třídění a recyklace nápojových plechovek, u nichž dosavadní systém třídění nestíhá reagovat na růst prodejů. Naše analýzy přitom ukazují, že dává smysl zavést zálohování PET lahví i plechovek současně. Ministerstvo také opakuje, že zákon nebrání dobrovolnému zavedení záloh. Reálně zákon udržitelnému a funkčnímu zavedení záloh na jednocestné obaly brání,“ dodala Brožová.
Iniciativa Zálohujme v otevřeném dopise, který nedávno poslala na ministerstvo životního prostředí, upozorňuje na zjištění Eko-komu, že se v roce 2018 o dva procentní body snížila míra třídění plastů. Naopak produkce plastů se podle ní za poslední desetiletí zvýšila o 40 000 tun. Ministerstvo podle svých dřívějších vyjádření naopak argumentuje tím, že předloni se zpětně vybralo 81 procent PET lahví.
Podle evropské směrnice by v roce 2025 mělo být recyklováno 50 procent plastů, 25 procent dřeva, 70 procent skla, 75 procent papíru a lepenky, 70 procent železných kovů a 50 procent hliníku. O pět let později jsou cíle vyšší o pět až deset procent.
Zdroj: ČTK, Seznam Zprávy 16. 1. 2020