Kvůli zákazu prodeje o svátcích klesají tržby i v jiné svátky, stěžují si obchodní řetězce

PRAHA - Zákaz prodejů o některých státních svátcích negativně ovlivňuje i tržby o svátcích, kdy povinně zavřeno není. Zákazníci regulaci nerozumí a je pro ně matoucí. Vyplývá to z ankety mezi obchodními řetězci. Negativně se na tržbách podepisuje zejména uzavření obchodů o Velikonočním pondělí, Velikonoce představují druhý vrchol prodejů po Vánocích.

Dne 25. 3. 2018 zveřejnila ČTK tiskovou zprávu k otázce omezení prodejní doby. Asociace českého tradičního obchodu k tomuto poskytla vyjádření, z nějž byla citována jen malá část. Stanovisko AČTO je následující:

Omezení prodejní doby zákonem tak, jak je nastaveno v současnosti, vylučuje rovné podmínky pro podnikání v maloobchodě. Takovouto regulaci nemůže AČTO akceptovat, neboť regulaci prodejní doby by měl určovat především zákazník svou poptávkou. Navíc považujeme za diskriminační hranici 200 m², která umožňuje provoz pouze prodejnám pod tuto mez, v praxi to však znamená poškození českých nezávislých obchodníků, neboť pod tuto mez spadají především asijští prodejci, zatímco mnoho jen o trochu větších samoobsluh musí zavřít. Omezení prodejní doby rovněž nepomáhá ani z pohledu toho, že povinnost se vztahuje zejména na supermarkety zahraničních řetězců. Zákazník totiž nakoupí v řetězci do zásoby a k malému obchodníkovi stejně nepřijde. Jsme přesvědčeni, že omezení prodejní doby zákonem není správné a pokud by přece mělo regulovat trh, pak musí platit buď pro všechny, nebo pro nikoho.

Tisková zpráva

Společnost Ahold dlouhodobě poukazuje na nejednoznačnost a nadbytečnost tohoto omezení prodeje. Podle mluvčího Jiřího Marečka se více než rok od zákazu potvrzuje pravdivost tohoto tvrzení. „Obchodníci zákonitě pociťují tuto regulaci na tržbách, a to i ve svátky, kdy povinně zavřeno není, protože zákazníci se v omezení neorientují a na nákup jich přijde méně. Prodeje zboží a vše, co je s nimi v dodavatelském řetězci spojeno, jsou bohužel nižší i v tyto svátky,“ dodal Mareček.

Letos to bude podruhé, kdy bude zavřeno na Velikonoční pondělí. „Lze očekávat, že se stejně jako u jiných svátků, kdy je zavřeno, prodeje přesunou na dny před a po tomto svátku. Celkově to ale nevyrovná propad, který bude uzavřením obchodů způsoben,“ dodal Václav Koukolíček z řetězce Tesco.

Podle Asociace českého tradičního obchodu omezení prodejní doby zákonem vylučuje rovné podmínky pro podnikání v maloobchodě. Ta považuje za diskriminační hranici 200 m2, která umožňuje provoz pouze prodejnám pod tuto mez. „V praxi to však znamená poškození českých nezávislých obchodníků, neboť pod tuto mez spadají především asijští prodejci, zatímco mnoho jen o trochu větších samoobsluh musí zavřít,“ řekl předseda asociace Zdeněk Juračka.

Velké obchody musí mít zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den smějí mít otevřeno jen do 12:00. Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zákaz se naproti tomu vztahuje i na bazary, zastavárny a výkupny odpadu.

Zrušit zákon chce u Ústavního soudu skupina senátorů. Podle odborářů v maloobchodu by se omezení prodeje ve velkých obchodech, které nyní platí o sedmi státních svátcích, mělo rozšířit na všech 13 svátků. Zákon se podle odborů osvědčil, obavy z propouštění se nenaplnily, také maloobchodní tržby meziročně neklesly. Zákazníci si rychle zvykli a zaměstnanci zejména řetězců jsou velmi spokojení.