Královéhradeckému kraji patří velký díky za podporu venkovských prodejen

Předseda AČTO Pavel Březina při jednání s hejtmanem Královéhradeckého kraje Jiřím Štěpánem.

Praha, 6. května 2020 - Důležitost lokálních, menších a vesnických obchodů se potvrzuje i v době pandemie COVID-19. Královéhradeckému kraji a tamnímu hejtmanovi Jiřímu Štěpánovi za jejich dlouhodobou podporu patří velký dík, říká Pavel Březina, předseda Asociace českého tradičního obchodu (AČTO).

Především v době pandemie COVID-19 se ukazuje, jak důležité jsou pro domácnosti a český maloobchod menší a tradiční české prodejny. Jedním z krajů, který si to v tuzemsku dlouhodobě uvědomuje, je Královéhradecký kraj. Tamní zastupitelé tento týden schválili další finanční podporu pro celkem 76 venkovských prodejen, a to ve výši 3,2 milionu korun.

“Zodpovědného přístupu Královéhradeckého kraje, a především tamního hejtmana Jiřího Štěpána, k problematice venkova si velmi vážíme. Vedení kraje bere situaci vážně. Za pomoc zachraňovat obchod na venkově, jehož úloha je pro život obce nezastupitelná, mu patří velký dík,” oceňuje předseda Asociace českého tradičního obchodu Pavel Březina.

Královéhradecký kraj vyhlásil dotační program na podporu provozu venkovských prodejen už v roce 2018, loni jim na dotacích rozdělil zhruba 3,1 milionu korun. “Jednání s Pavlem Březinou, předsedou Asociace českého tradičního obchodu, mne ubezpečilo, že je naprosto správný krok, že podporujeme malé venkovské prodejny. Navíc právě teď, kdy v koronavirové době mnoho seniorů či maminek na mateřské nemůže nebo nechce jet do velkého supermarketu si nakoupit. A chci, aby náš venkov žil a byl dobrým místem pro život,” říká hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán.

Podle Pavla Březiny ale nejde jen o finanční podporu. “S panem hejtmanem jsme se domluvili na další spolupráci při řešení problematiky venkova, především pak udržení základní občanské vybavenosti a služeb, kam samozřejmě spadá i podpora prodejen v malých obcích,” dodává předseda AČTO Pavel Březina.

Pro chod a život obce a jejích obyvatel jsou místní prodejny nesmírně důležité. Zejména starší lidé mají totiž omezené možnosti jezdit nakupovat do desítek kilometrů vzdálených měst. V době mimo koronakrizi je navíc v mnoha vesnicích obchod kromě hospody de facto jediným místem setkávání občanů.