Jihočeský kraj chce zachovat venkovské prodejny, jednatřicet jich podpoří

Částkou čtyři miliony korun podpoří Jihočeský kraj 31 venkovských prodejen v rámci každoročního dotačního programu. Rozhodnutí krajského zastupitelstva potvrdil náměstek hejtmanky Pavel Hroch s tím, že hlavním cílem je zachování těchto obchodů pro místní obyvatele a zkvalitnění služeb.

Z 31 projektů, které hodnotící komise schválila k podpoře, lze podle Hrocha například jmenovat stavební úpravy prodejny v Rychnově u Nových Hradů na Českobudějovicku s dotací 215 tisíc, rekonstrukci vytápění v prodejně potravin a smíšeného zboží v Chřešťovicích na Písecku s dotací 208 tisíc, rekonstrukci prodejny potravin v Ratajích na Táborsku s dotací 140 tisíc, rekonstrukci venkovské prodejny v Lažištích na Prachaticku s dotací 145 tisíc, výměnu vstupních dveří a výlohy prodejny COOP JEDNOTA v Horním Dvořišti na Českokrumlovsku s dotací 80 tisíc, opravu prodejny v Hříšicích na Jindřichohradecku s dotací 106 tisíc či dotaci 112 tisíc korun na podporu venkovské prodejny ve Štěchovicích na Strakonicku.

Náměstek hejtmanky zároveň vyzdvihl důležitost tohoto dotačního programu. "Slouží nejen k podpoře místních prodejen, ale i života na venkově, jako takového. Kraj usiluje o to, aby i naše vesnice byly zejména kvalitním místem pro život, a ne pouhými ubytovnami k přenocování. A právě obchody, stejně jako například hospody, patří k místům, kde se mohou lidé také setkávat. Nezastupitelný je pak jejich význam zejména pro starší občany," řekl Hroch.

Hejtmanka Ivana Stráská připomněla, že loni byly venkovské prodejny podpořeny částkou o 20 tisíc korun nižší. "Právě pro nezastupitelný význam venkovských prodejen pro život na vesnici jsme se rozhodli nesnižovat v rámci úsporných opatření spojených s koronavirovou pandemií částku určenou na tento dotační titul," zdůraznila.

Zdroj: Krajský úřad Jihočeského kraje