Družstvo CBA vloni zvýšilo obrat o 9 procent na 1,77 miliardy korun

Maloobchodní Družstvo CBA dosáhlo v loňském roce obratu 1,77 miliardy korun. Meziročně se tak jednalo o nárůst 9 procent. Ještě výraznější navýšení obratu pak zaznamenal velkoobchod CBA Nuget. Hodnota 1,535 miliardy korun znamenalo nárůst 11 procent oproti roku 2017. Výše celkového obratu Družstva CBA v loňském roce tak překročila hranici 3,3 miliardy korun. V meziročnímu srovnání se tak jednalo o desetiprocentní nárůst.

Družstvo CBA v loňském roce také poprvé během své existence překročilo hranici tisícovky členských prodejen. K 1. dubnu jich eviduje 1014. „Tato skutečnost nás velmi těší. Věřili jsme, že se nám překročení této hranice v roce 2018 podaří dosáhnout a skutečně se tak stalo. I to je ostatně jeden z důvodů rostoucích tržeb,“ řekl předseda Družstva CBA Roman Mazák.

Sám přitom z hlediska loňských hospodářských výsledků ocenil zejména rekordní zisk vlastních prodejen CBA, které spadají pod společnosti Folget. „18 těchto prodejen vyprodukovalo za loňský rok zisk více než 10 milionů Kč. Klíčem k úspěchu u nich přitom nebyla výše obratu, ale výkon každé z nich. Zisku jsme dosáhli díky redukci prodejen na současných 18, před dvěma lety jsme jich evidovali 34. Právě Folget byl v naší skupině dlouhodobě nejslabší, loňský rekordní zisk je proto mimořádným úspěchem,“ doplnil předseda Družstva CBA.

V letošním roce plánuje Družstvo CBA pokračovat také v implementaci nového softwaru, na který postupně napojuje účetnictví, řízení skladů, fakturaci či cenotvorbu. Investovat plánuje zejména do dostavby skladové haly v Bílém Kostele a do výstavby nových vlastních prodejen. „Máme již vytipované lokality, a to nejen u potravin ale i u prodejen s průmyslovým zbožím Kinekus. Tato značka je součástí družstva od loňského roku,“ doplnil Mazák.

Část investicí pak bude zahrnuta i do modernizace a takzvaného remodelingu starších prodejen. „Máme s tímto projektem výborné zkušenosti. U některých prodejen jsme po celkové modernizaci a přeskládání sortimentu zaznamenali i o polovinu vyšší obrat oproti původnímu stavu. I v letošním roce v tom proto budeme pokračovat,“ sdělil Roman Mazák. Družstvo CBA v rámci cenotvorby či centrálních smluv úzce spolupracuje i s obchodním Družstvem Tempo Opava. To v loňském roce zaznamenalo obrat 1,25 miliardy korun.