Další povinnost pro obchodníky. Od ledna budou posílat další účtenky
25. září 2018
Po EET bude obchodníky čekat další zasílání účtenek. Údaje o konkrétním zboží, tzv. scanner data, bude shromažďovat Český statistický úřad (ČSÚ), nová povinnost bude sloužit k přesnějšímu výpočtu inflace. Stát zatím novinku zkouší ve zkušebním provozu, některé obchodníky ostrý provoz čeká od ledna. Informaci přinesly Hospodářské noviny (HN).
Zatímco kvůli EET bylo potřeba, aby si obchodníci pořídili příslušný software a odesílali každou jednotlivou účtenku, údaje ČSÚ stačí posílat pouze jednou nebo dvakrát za měsíc a žádné další e-pokladny nebudou třeba. Obchodníci ale budou muset statistickému úřadu poskytnout detailní informace o konkrétním zboží.
Přesnější údaje o inflaci například využije ministerstvo financí a Česká národní banka, pro které mají mnoho využití, např. při tvorbě měnové politiky nebo valorizaci důchodů. „Na základě těchto informací si lze vytvořit přesnější názor na stav a vývoj ekonomiky,“ vysvětlil pro HN mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.
Poskytování údajů bude povinné od 1. ledna 2019.
První vlna odesílání účtenek se týká pouze řetězců s převažujícím prodejem potravin a nápojů. Zkušební provoz probíhá v obchodech COOP, Jednota nebo společnosti Ahold, která v Česku provozuje prodejny Albert. Podle mluvčího Aholdu existovaly zpočátku obavy kvůli poskytování choulostivých dat. „Samozřejmě na začátku byla obava, protože ta data jsou poměrně citlivá. Tím, že se ale jedná o státní instituci, která má renomé, jsme se poměrně rychle domluvili,“ uvedl pro HN mluvčí Aholdu Jiří Mareček.
V následujících letech hodlá úřad postupně získávat údaje z účtenek také od dalších obchodníků. To bude nadále zpřesňovat údaje o tom, kolik stojí zboží a služby, které se významně podílejí na výdajích obyvatel. Půjde například o prodejny oděvů a nábytku nebo hobbymarkety a dalších. Na rok 2019 ČSÚ plánuje shromažďovat data od všech potravinářských hypermarketů působících na českém trhu.