COOPu se daří, venkovské prodejny ale skomírají

Praha, 29. 11. 2017 - Spotřebním družstvům skupiny COOP vzrostl meziročně obrat o více jak 6% díky inovacím, rekonstrukcím prodejen i podporou lokálních výrobků. Prodejny v malých obcích se naopak propadají do ztráty a musí se uzavírat.

Díky růstu ekonomiky v České republice a většímu zájmu zákazníků zaznamenaly prodejny COOP významný růst. Hlavní důvod růstu je pak dán zaváděním nových inovací na prodejny, což jsou například samoobslužné pokladny, nebo prodej potravin přes internet a také investicemi do rekonstrukcí prodejen pro příjemnější nákupní prostředí. Důležitá je také role doplňkových služeb na pokladnách typu platba složenek, cas-back, nebo spolupráce s Českou poštou na projektu Pošta Partner. Pro podporu lokálních produktů a výrobců se pak spustily nové kampaně v regionech zvýrazňující právě tyto místní výrobky, které vyhledávají zákazníci i ze vzdálenějších lokalit.

Opačná je pak situace v malých obcích, kde díky růstu mezd a nedostatku pracovních sil dochází k uzavírání velkého množství prodejen. Spotřební družstva tyto malé prodejny dlouhodobě finančně dotovala, aby udržela jejich chod. V letošním roce došlo ovšem k výraznému růstu mezd a COOP tím kopíroval celorepublikovou situaci výrazným zvýšením mezd svým zaměstnancům. Mnoho prodejen se tak dostalo do výrazné ztráty. Spotřební družstva proto již řadu měsíců komunikují s obcemi i kraji a hledají možné formy pokrytí těchto ztrát a udržení prodejen. Zároveň COOP vyzval politiky, aby se zabývali obchodní obslužností venkova. Provozování prodejen v malých obcích totiž není podnikáním, ale veřejnou službou pro místní. Těm se v případě zavření prodejen výrazně zhoršuje kvalita života. „Lidé si přejí hezčí prodejny s dobrým sortimentem. Upravujeme tak stovky prodejen po celé republice. Abychom však mohli tyto investice do rozvoje dělat, nemůžeme již nadále dotovat z našich prostředků ztrátové prodejny. Nejsme státní firma, ale našim úkolem je rozvíjet družstva ve prospěch našich členů,“ říká Pavel Březina, předseda Svazu českých a moravských spotřebních družstev.