Coop testuje samoobslužné výdejní boxy v menších obcích

Skupina Coop spouští výdejní chladicí boxy v obcích, které nemají prodejny s potravinami. Doposud byly boxy instalovány vždy v návaznosti na prodejny. První obcí se samostatným boxem jsou Medlovice v Jihomoravském kraji.

Jak upozorňuje místostarosta zmíněné obce Roman Pavelka, Medlovice již více než dva roky nemají prodejnu s potravinami. „Obec má 370 obyvatel a obchod se zde neuživil, výdejní box může být řešením jak místním zjednodušit možnost nákupu bez složitého dojíždění, proto jsme instalaci boxu podpořili alespoň poskytnutím místa a hrazením nákladů na elektřinu a připojení k internetu,“ doplňuje Roman Pavelka.

Coop začal rozvíjet výdejní boxy minulý rok, a to v návaznosti na spuštění vlastního e-shopu, který je dnes v provozu u více než 500 prodejen. V některých prodejnách zajišťuje v současnosti e-shop už více než 10 % obratu prodejny. V tuto chvíli Coop provozuje již zhruba desítku boxů a další se plánují, také se zvažuje rozšíření počtu výdejních schránek v již instalovaných boxech.

František Polák, předseda družstva, které box v Medlovicích bude provozovat, k tomu dodává, že obchody v obcích, jako jsou Medlovice, nemají šanci bez další podpory a dotací přežít. Boxy u prodejen se i v menších obcích už stačily osvědčit, jejich využívání výrazně zvýšila pandemie.

„Box v Medlovicích je zavážen z prodejny, která je vzdálena jen několik kilometrů, v tuto chvíli bude zavážen dvakrát denně a zboží si stačí objednat jen tři hodiny před závozem, v případě zájmu není pro nás problém zvýšit četnost závozů,“ upřesňuje František Polák.

V rámci své strategii razí Skupina Coop odlišnou filosofii než konkurence, boxy totiž nejsou zaváženy z mnoha kilometrů vzdálených centrálních skladů, ale z blízkých obchodů. Navíc je jejich prostřednictvím možno kupovat potraviny pocházející z blízkého okolí. „Další funkcí boxů je naopak zajistit zboží, které není v každodenní nabídce malých obchodů,“ doplňuje Lukáš Němčík, šéf marketingu a rozvoje sítě Coop. V boxu je možno si objednat jak potraviny ze sítě Coop, tak i zboží z dalších e-shopů v návaznosti na službu Balíkobot. Dovoz do boxu stojí zákazníky 30 korun.

„Vesnické prodejny dnes v řadě míst stále více fungují jako huby, kde je možno nejen nakoupit potraviny, ale také třeba vybrat si peníze, nakoupit léky, vyřídit poštu, či posedět v kavárně. Propojení prodejny s e-shopem a výdejním boxem je logickým rozšířením této strategie,“ uzavírá Lukáš Němčík.