Členové AČTO končí s rychlokuřaty a podporují etické chovy

V minulém roce přijala družstva Konzum Ústí nad Orlicí a Jednota České Budějovice, která jsou součástí sítě COOP a členy AČTO, závazek od roku 2026 přestat prodávat rychlokuřata.

Družstva, která jsou členy Asociace českého tradičního obchodu, tak byla prvními většími obchodníky v České republice, která se přihlásila k pravidlům European Chicken Commitment, který definuje nové standardy pro chov kuřat. Postupně se daří tento závazek plnit a nyní si například zákazníci Konzumu budou moci nakoupit celá chlazená kuřata již pouze taková, jejichž chov odpovídá etickým zásadám.

Podle Miloslava Hlavsy, ředitele družstva Konzum Ústí nad Orlicí, je reálné závazek zcela přestat s prodejem produktů z rychlokuřat splnit. „Je to ale trochu začarovaný kruh, jak tuto otázku vyřešit. Musí chtít všechny tři strany, tedy zákazníci, chovatelé i obchodníci. Zatím je z našeho pohledu obchodníka na trhu nedostatečná nabídka. A chovatelé zase tvrdí, že není poptávka,“ vysvětluje Miloslav Hlavsa.

Cena kuřat chovaných podle etických zásad je vyšší než cena rychlokuřat. Konzum Ústí nad Orlicí tento problém řeší nižší přirážkou s cílem udržet pro zákazníky přijatelnou cenovou úroveň srovnatelnou s cenou rychlokuřat.

„Věříme, že to má smysl, protože obchod není jen o zisku, ale také o etickém přístupu k chovu zvířat. Podobně jsme proto v roce 2011 ukončili veškerý prodej vajec od slepic z klecových chovů a nahradili je vejci z podestýlky. Naši zákazníci tento krok velmi ocenili," vysvětluje Miloslav Hlavsa. Za tento přístup obdržel Konzum v roce 2013 jako první obchodník v České republice ocenění GOOD EGG AWARD od respektované organizace Compassion in world farming.