České prodejny potravin díky pandemii rostly. Zákazníky chtějí udržet nižšími cenami či modernizací vzhledu a služeb

Pandemie koronaviru se výrazně promítla do rostoucích tržeb malých prodejen potravin. Ty proto věří, že by mohl dále brzdit proces jejich ubývání. Pro udržení nových zákazníků se chtějí zaměřovat na tři hlavní faktory. Klíčová je především politika trvale nízkých cen na úrovni těch akčních v zahraničních řetězcích. Prodejny se chtějí soustředit také na celkovou modernizaci směrem k optimalizaci nákladů a atraktivnějšímu vizuálu. Řešením pro budoucnost je též synergie on-line nákupů a kamenných prodejen.

Zatímco řada odvětví kvůli pandemii koronaviru klesala, jednou z výjimek byly menší prodejny potravin, zejména pak na venkově. Důvodem byla zejména nižší mobilita obyvatel spojená s protiepidemickými opatřeními. Spotřebitelé tak v menší míře mířili do krajských či okresních měst a tamních zahraničních řetězců. Tento trend potvrzují i statistiky Družstva CBA, kterému loňské maloobchodní tržby vzrostly o dvacet procent na 2,34 miliardy korun.

„Nárůst tržeb jsme evidovaly řádově u stovek vesnických prodejen v naší síti. Priority spotřebitelů se přirozeně změnily a ti tak začali preferovat prodejny v bezprostřední blízkosti svého bydliště. Velké procento z nich zároveň zjistilo, že i prodejní plochou menší obchod může nabídnout širší sortiment než zahraniční řetězec,“ řekl předseda Družstva CBA Roman Mazák s tím, že pokud už u některých prodejen ze sítě obrat klesl, jednalo se o ty, které byly situovány ve větších městech. Podle Mazáka je přitom aktuálně důležité, aby se malé prodejny snažily své zákazníky udržet. Způsobů, jak toho dosáhnout, vidí přitom několik.

Naprosto zásadní je podle Mazáka cenová politika. „Klíčem k udržení zákazníků je nastavení trvale nízkých cen, které jsou na hodnotě těch akčních u velkých řetězců. Během pandemie to možná nemusel být klíčový faktor, nicméně mimo ni platí, že cena u většiny spotřebitelů stále rozhoduje. Pokud tedy zaznamenají, že díky nízkým cenám v menší prodejně, která je blíž jejich bydlišti, utratí méně než supermarketu, nebudou mít důvod se do velkého řetězce vrátit,“ sdělil Mazák s tím, že pro menší prodejny není ideální cestou využívání slevových letáků.

Ty totiž implikují až extrémně snížené ceny, často pod hodnotou těch nákupních, které však menší prodejny ve své strategii nevyužívají. „Pokud jsou naše běžné ceny nižší, ty akční nemůžeme logicky o tolik snižovat, letáky se proto snažíme do budoucna postupně omezovat. Zároveň menší prodejně tento způsob marketingu nemůže přilákat stálé zákazníky, motivuje totiž spotřebitele pouze k jednorázovému nákupu akčních položek, což pro nás není cesta,“ řekl Roman Mazák.

Jako další zásadní faktor pro udržení zákazníků pak vidí i modernizaci jednotlivých prodejen. Řada spotřebitelů totiž, pokud má na výběr, často volí prodejnu čistě podle vizuálního dojmu. I proto CBA pomocí takzvaného remodelingu modernizuje zhruba patnáct prodejen ročně. Kromě modernějšího vizuálu do nich instaluje také nejnovější software nebo obměňuje vybavení novými regály, lednicemi či osvětlením. Prodejny ve finále vypadají nejen lépe, ale zároveň mají optimalizované výdaje, což zajišťuje jejich ekonomické přežití do budoucna.

Ačkoliv během pandemie výrazně vzrostla četnost on-line nakupování, podle Mazáka venkovské prodejny s tímto segmentem v budoucnu nebudou muset příliš soupeřit. Model on-line nakupování je totiž na venkově neudržitelný. „Pokud má venkovská prodejna nasmlouvaných třeba sedm regionálních pekařů, nemůže jí celorepublikový e-shop dlouhodobě konkurovat. Pokud bude e-shop chtít s těmito pekaři spolupracovat, velmi brzy zjistí, že to není možné, poněvadž se zaměřují pouze na určitý region. Praxe ukazuje, že taková spolupráce sice v některých případech funguje, nicméně on-line prostředí má ve srovnání s menší vesnickou prodejnou regionální nabídku stále extrémně omezenou,“ osvětlil Mazák.

Zároveň ale vidí pro lepší konkurenceschopnost vesnických obchodů nutnost určité synergie mezi on-line službami a kamennou prodejnou. Ideální je podle něj možnost on-line objednání zboží a jeho následného vyzvednutí na prodejně. Ta by tak fungovala jako výdejní místo, na kterém je možné případně další zboží pohodlně dokoupit. „I malých prodejnách se objevují desítky novinek týdně, ve finále mohou pracovat i s pěti tisíci položkami. Pokud člověk chce vyzkoušet nějakou novinku, je pro něj mnohem jednodušší projít se kolem regálu a prohlédnout si nové položky pospolu. Nehledě na to, že při klikání na internetu spotřebitel často zapomene objednat všechny produkty, které chce. Při vyzvednutí na prodejně to tak může napravit,“ sdělil Mazák.

U těžších a trvanlivějších položek, jako jsou například balené vody či pivo, by pak existovala i možnost doručení až do domácnosti. „Opačná situace ale nastane u pečiva, uzenin, mléčných výrobků nebo čerstvého ovoce a zeleniny. Zde bude i do budoucna platit, že lidé nakupují očima a hmatem. Hledají zralé a voňavé ovoce, křupavý chleba čerstvě vytažený z pece nebo různě libové či prorostlé maso. Na internetu ale nemají šanci pořídit takové produkty dle svých ideálních představ,“ uvedl Mazák.

Převedení nákupu potravin na venkově čistě do on-line prostředí tak v příštích dvaceti letech vidí jako beznadějné. „Ostatně nestalo se to ani v období pandemie, kdy byl nárůst e-commerce enormní. Variantu e-shopu si lze představit u velkých diskontů, které mají omezený počet položek. Ale u malých prodejen s extrémní šíří sortimentu to zkrátka není reálné,“ uzavřel Mazák.

Tisková zpráva CBA z 6.5. 2021