Cechovní potravinářské normy

Cechovní potravinářské normy se budou využívat už od konce roku. Potravinářská komora plánuje obnovit cechovní normy, tedy označování nadstandardně kvalitních českých výrobků. Normy, jež by tak měly spojit kvalitu s původem výrobku v ČR, by potravináři mohli začít používat už letos v zimě. ČTK to řekl ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory Miroslav Koberna.

Potravinářská komora plánuje obnovit cechovní normy, tedy označování nadstandardně kvalitních českých výrobků. Normy, jež by tak měly spojit kvalitu s původem výrobku v ČR, by potravináři mohli začít používat už letos v zimě. ČTK to řekl ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory Miroslav Koberna. Ministerstvo zemědělství tento záměr podporuje.

„Možná, že už na konci letošního roku bude nějaký první výrobek, který to ponese,“ řekl Koberna s tím, že označování se začne více využívat až příští rok. Podle něj jsou normy už projednané a schválené pro maso, mléko a lahůdky. O zavedení tohoto systému hovoří potravináři již několik let.

Ministerstvo zemědělství s novou značkou souhlasí. „Navrhované cechovní normy vnímáme jako přidanou hodnotu pro spotřebitele, kdy bude deklarována konkrétní kvalita potraviny,“ řekl ČTK mluvčí rezortu Hynek Jordán.

Podle něj se budou normy vhodně doplňovat s logem Česká potravina, které chce zavést v příštím roce stát. Toto označení bude moci nést pouze výrobek, který bude z českých surovin. U potravin, které se skládají z více surovin, bude muset být obsah českých částí minimálně 75 procent. Výrobci nebudou moci dávat na potraviny nápisy jako například Česká republika, česká kvalita či mapu nebo vlajku ČR, pokud nebude výrobek vyrobený v Česku.

V Česku je mnoho značek označujících kvalitu potravin. Nejznámější je Klasa, kterou stamiliony korun ročně podporuje i stát. Další je například Regionální potravina, která je vázaná na daný kraj. Jsou ale i méně známá označení, například logo Vím, co jím, které by mělo označovat potraviny obsahující uváděné výživové hodnoty. Logo Zdravá potravina se zase objevuje na pokrmech, které neobsahují zbytečné množství chemických konzervantů a barviv.

Systém norem ideově vychází z bývalých československých státních norem a současných českých technických norem. Potraviny vyrobené podle nich by měly mít nadstandardní charakteristiky oproti srovnatelným výrobkům na trhu.

Více o cechovních normách, včetně podmínek udílení na www.cechovninormy.cz

Zpráva ČTK z 26. 10. 2015 převzata z portálu agris.cz